T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Dünya Emzirme Haftası Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2018

Dünya Emzirme Haftası1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası Nedeniyle Etkinlik Düzenlendi.
 
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası Poliklinikleri girişinde düzenlenen etkinlikte, polikliniklere tedavi amacıyla gelen anne ve anne adaylarına doğru emzirme yöntemleri, emzirmenin bebeğe ve anneye faydaları, anne sütünün yararı konusunda bilgi verildi.
 
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. İbrahim Tunç, yaptığı açıklamada, “Her yıl;1-7 Ekim  ’Emzirme Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı tüm dünyada anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve yaygınlaştırmaktır. Anne sütü yeni doğan bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içermektedir. Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ayda sadece anne sütü ile iki yaşına kadar da tamamlayıcı beslenmeyle beraber anne sütünün verilmesini önermektir. Emzirmeye, doğumu izleyen dakikalar içerisinde başlamalı ve gün içerisinde çocuk gereksinim duydukça devam edilmelidir. Anne sütü, her an hazırdır ve zaman kaybetmeden bebeğin ihtiyacı olduğundan sunulmalıdır. Anne sütü ayrıca çocukla anne arasındaki sosyal bağın gelişiminde ve ileride oluşabilecek psikososyal sorunların önlenmesinde önemli katkıları sağlamaktadır.” dedi.
 
Etkinlik sonrası hastane görevlileri çocuk servisine giderek annelere doğru emzirme yöntemleri anlatıldı ve anne sütünün yararı konusunda broşür dağıtıldı.
 
Yapılan Etkinliğe Sağlık Bakım hizmetleri Müdür Yardımcısı Nilgün Şahin ve İdari Hizmetler Müdür Yardımcısı Mehmet Turan katıldı. 
 
 
Paylaş