Prostat Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor
19 Şubat 2018

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi üroloji Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Ali Çift; 26-30 Eylül Dünya Üroloji Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada Prostat Kanseri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yrd.Doç. Dr. Ali ÇİFT; Prostat Kanseri, Türkiye’de erkeklerde akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser türüdür. Hastalığın, başlangıçta hastada herhangi bir belirti vermemesi ve herhangi bir şikâyete neden olmaması bu hastalığın ne kadar sinsi ve ciddi boyutlarda olduğunu göstermektedir. Bu nedenle düzenli kontroller erken teşhis için çok önemlidir. Ülkemizde erkeklerde sık görülen kanser türü olmasına rağmen buna bağlı ölümler çok azdır. Prostat kanseri erken evrede yakalandığı zaman tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Bu nedenle erken tanı için en önemli görev hastaya düşmektedir. Aile öyküsüne de dikkat çeken Çift "ailede; baba, dede, amca gibi ailesinde prostat kanseri olanlar risk altında bulunmaktadır. “ dedi. 


Günümüzde tıp teknolojisinin ilerlemesi, erken tanı ve yeni tedavi yöntemleriyle hastaların tedavi edilebildiğini söyledi.