Hastanemizde Diyabet Okulu Açıldı
19 Şubat 2018


HASTANEMİZDE DİYABET OKULU AÇILDI

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu tarafından yürütülen “Türkiye Diyabet Önleme Ve Kontrol Programı” kapsamında diyabetli hasta eğitimlerinin diyabet okulu adı altında standardize edilmesi planlanmıştır.

Diyabet Okulu hakkında bilgi veren Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Bünyamin AYDIN “Diyabet (şeker hastalığı), dünyada ve ülkemizde çok sık görülen, hayat boyu devam eden bir hastalıktır. Dengeli ve düzenli beslenme ayrıca egzersiz ile önlenebilir ya da geciktirilebilir. Diyabet eğitimi; diyabetli bireylerin diyabeti, diyabetin yaşamları üzerindeki etkilerini ve davranışlarını nasıl değiştireceklerini ayrıntılı bir şekilde kavramalarını sağlar. Eğitimin sürekliliği ve bilginin güncellenmesi gerekir. Eğitim, diyabet bakımının temel taşıdır çünkü diyabetlilerin günlük durumlarını yönetebilmeleri diyabet tedavisinde en önemli özelliktir. Araştırma sonuçlarına baktığımızda, diyabette hasta eğitimi olmadığı zaman, diyabete bağlı gelişen hastalıkların dört kat daha fazla ortaya çıktığını göstermektedir” dedi.

Hastane Yöneticisi Yrd.Doç.Dr. Fatih DOĞAN ise “Diyabet Okulu tüm diyabetlilere hastalıklarını nasıl yöneteceklerini, tedavi yöntemlerini, beslenme, egzersiz, psikolojik uyum süreci vb. konularda rehber olmak amacıyla alanında uzman kişiler tarafından verilmektedir. Diyabet Okulu eğitimlerimizde Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı, İç Hastalıkları Uzman Hekimleri, Diyabet Eğitim Hemşiresi, Fizyoterapist, Diyetisyen ve Psikolog olmak üzere her konu ayrıntılı bir biçimde konunun uzmanları tarafından anlatılmaktadır. Diyabet hastalarımız hafta içi her gün saat 08.00 ve 16.00 saatleri arasında istedikleri zaman diyabet okulumuza başvurabilirler  ” şeklinde konuştu.

Yapılan eğitimin ardından katılımcılara ve hastalara Diyabet Okulu diplomaları verildi.