Adıyamanlı Üniversiteli Gencin Organları 5 Kişiye Umut Oldu
20 Şubat 2018


Adıyamanlı Üniversiteli Gencin Organları 5 Kişiye Umut Oldu

Adıyaman’da üniversite 1. sınıf öğrencisi Yağmur Boybey’in karaciğer, kornea ve böbrekleri 5 kişiye umut oldu.
 
İnönü Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi olan Yağmur Boybey (21), Adıyaman’da ailesinin yanında rahatsızlandı. Solunum yetmezliğine bağlı olarak kalbi duran Yağmur Boybey ambulansla Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Burada yeniden hayata döndürülerek yoğun bakıma alınan Yağmur Boybey’in beyin ölümü gerçekleşti.
 
Yağmur Boybey’in katıldığı ‘organ bağışı’ sempozyumu sonrasında ailesine, “Ölürsem organlarımı bağışlayın” dediği öğrenildi. Daha önceden ‘organlarını bağışlama’ konusunda vasiyeti bulunan Yağmur Boybey’in organları sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonla alındı.
 
Yağmur Boybey’in 2 kornea, 2 böbrek ve 1 karaciğeri için Elazığ ve Malatya’dan Sağlık Bakanlığına ait helikopter ile sabaha karşı gelen doktorlar, organları alarak ayrıldı. Yağmur Boybey’in organlarının Gaziantep, Malatya ve Elazığ’da 5 hastaya nakledileceği öğrenildi.
 
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Yrd.Doç.Dr. Fatih Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanın yaklaşık bir hafta önce kalp ve solunumunun durması sonucu hastanemize getirildiğini, burada kalbine anjiyo yapıldıktan sonra yoğun bakım ünitesine kaldırıldığı, yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi.
 
Operasyonu gerçekleştiren doktorlardan Doç. Dr. Koray Karabulut, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden aldıkları organları hastalara nakledeceklerini söyledi.
 
Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç.Dr. Fatih Doğan hastanın vasiyetinin olduğunu belirterek, “Hastamız daha önceden organlarını bağışlamak istediğini söylemiş. Bunun üzerine aile organ bağışını yapmak istediklerini söylediler. Sağlık Bakanlığının Organ Nakil Merkezleri ile görüştük. Dün akşamdan itibaren iki ayrı ekip gelerek, hastamızın karaciğer, böbrekleri ve kornealarını nakil olmak üzere aldı. İnşallah 5 hastamıza şifa olacak. Hastalarımızın aldığı her nefes için Yağmur kardeşimize Allah’tan rahmet dileyeceklerini umuyorum. Bu herkese örnek olacak bir davranıştır. Hastamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Kederli ailesine de başsağlığı diliyorum. İnşallah nakil yapılacak hastalara organlar uyum gösterir. Hastalarımız inşallah sağlıklarına kavuşur" dedi.