Ucuz Satılan Güneş Gözlükleri Gözlere Zarar Veriyor
21 Şubat 2018


Ucuz Satılan Güneş Gözlükleri Gözlere Zarar Veriyor
İşportalar da ve internetten satılan güneş gözlükleri, gözleri ultraviyole ışınlarından korumadığı için gözde görme kaybına ve bazı göz hastalıklarına yol açtığı belirtildi.
 
Yaz aylarında güneş ışığının fazla olduğu bu günlerde, vatandaşların güneş gözlüklerine olan talebi de arttı. Kaldırımlarda tezgâhlarda satılan ucuz ve markasız güneş gözlüklerinin güneşten gelen zararlı ışınları engelleyemediği için direkt olarak gözle temas etmesine neden olduğu için görme kaybına kadar yol açabilecek göz hastalıklarına neden olduğu belirtildi.
 
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman BİLEN “taklit ya da sahte güneş gözlükleri; güneşten gelen zararlı ışınlara karşı gözü koruyamadığı gibi aksine gözbebeğini genişleterek göze gelen zararlı ışınların miktarını arttırmakta, böylece göz sağlığını daha fazla bozmaktadır. Vatandaşlarımız gözlük alırken kaliteli, tescilli ve standartlara uygun bir yerden gözlük almalıdır. Gözlük, bizim için bir aksesuarın ötesinde olmalıdır. ” diye konuştu.