8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü
21 Şubat 2018


8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü
 
Her yıl tüm dünyada ve ülkemizde 8 Eylül “Dünya Fizyoterapistler Günü” olarak kutlanmaktadır.
 
Dünyada yaklaşık 120 yıllık bir geçmişi olan Fizyoterapistlik mesleğinin ülkemizdeki ilk temeli 1961 yılında Merhum Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nun kurulması ile atılmıştır.
 
Fizyoterapistlerin özellikle halk sağlığı ile ilgili olarak, Birleşmiş Milletler ’in tanımladığı gibi, dünyada en sık rastlanan dört temel grup hastalık içinde yer alan kalp damar hastalıkları, solunum hastalıkları, şeker hastalığı ve kanserden korunmada ve bu hastalıkların tedavisinde önemli görevleri bulunmaktadır.
 
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi Sorumlu Fizyoterapisti Uzm.Fzt. Abuzer Akbaş “Kaybedilen fonksiyonların tekrar kazanılması veya minimuma indirilmesi oldukça önemlidir.  Fizyoterapistler olarak hasta ve engelli bireylerde çeşitli nedenlerden dolayı kas-iskelet sisteminde meydana gelen bozuklukların giderilmesi, sağlıklı bireylerde ise yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında aldığımız eğitimlerle halkımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz” dedi.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Klinik Sorumlu Hekimi Yrd.Doç.Dr. Adem Yıldırım “Birlikte hizmet verdiğimiz tüm fizyoterapist arkadaşlara özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eder günlerini kutlarım” dedi.
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Yrd.Doç.Dr. Fatih Doğan “Fizik Tedavi Ünitemiz son teknolojik cihazlarla hastalarımıza kaliteli hizmet sunmaktadır.  Bu hizmetin sunumunda özveri ile çalışan Fizyoterapistlerimizin günü kutlar meslek hayatlarında başarılar dilerim” dedi.
 
Hastane Yönetimi adına Başhekim Yardımcıları Dr. Ali Kaplan, Uzm.Dr. İbrahim Tunç ve Müdür Yardımcısı A.Serap Kılınç fizyoterapistleri ziyaret ettiler ve günlerini kutlayarak çiçek takdim ettiler.