Hastanemizde Masa Başı Deprem Tatbikatı Yapıldı
21 Şubat 2018


Hastanemizde Masa Başı Deprem Tatbikatı Yapıldı
 
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Hastane Afet Planı (HAP) kapsamında; Sağlık Müdürlüğü, Genel Sekreterlik, İtfaiye Müdürlüğü ve diğer Hastane Gözlemcilerinin katılımı ile masa başı deprem tatbikatı yapıldı.
 
Senaryo gereği 07.09.2017 günü saat 09.02’de merkez üssü Sincik olan 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremden Adıyaman ve çevresi de etkilendi. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi de dahil olmak üzere birçok evde, yollarda ve Adıyaman-Gölbaşı-Kahta otoyolunda kısmi göçük ve çatlaklar oluştu. Yaşanan bu olaylar karşısında Hastane Yöneticisi Yrd.Doç.Dr. Fatih Doğan tarafından Hastane Afet Acil Eylem Planı çerçevesinde, görevli personel telsiz kullanılarak Hastane Afet Yönetim Merkezi’ne çağırıldı.
 
Afet Yönetim Merkezi’nde oluşturulan kurumlar arası koordinasyon yetkilisi, Sivil Savunma Uzmanı, halkla ilişkiler yetkilisi, iş güvenliği yetkilisi, tıbbi/teknik danışma kurul yetkilisi, operasyon, planlama, lojistik ve finans ekipleri hastane afet yöneticisi başkanlığında ilk durum değerlendirmesi yapılarak hastane içinde gerekli önlemlerin ve hazırlıkların ivedilikle yapılması için talimat verildi.
 
Tatbikat sonrası konuşan Hastane Yöneticisi Yrd.Doç.Dr. Fatih Doğan, "Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin olabilecek afet ve acil durumlara hazırlıklı olması büyük önem taşımaktadır. Adıyaman’ın merkez ilçesi merkez bucağı ikinci derece deprem kuşağında yer almakta ve ilimiz de bu açıdan riskli olduğundan, afet ve acil durumlara her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu sebeple hastanemizde de belirli aralıklarla afet ve acil eylem tatbikatları gerçekleştiriyoruz. Güvenliğimiz için her zaman hazırlıklı olmak zorundayız. Hastane yönetimi olarak oldukça başarılı ve öğretici geçen, aynı zamanda farkındalık yaratan bu uygulamaları farklı afet senaryoları hazırlayarak geliştirmek istiyoruz" dedi. Hastane Yöneticisi Doğan yaptıkları deprem konulu masa başı tatbikatında görev alan herkese teşekkür etti