Diyaliz Hastalarına Dünya Böbrek Gününde Ziyaret
19 Mart 2018


WhatsApp Image 2018-03-12 at 12.13.22.png


Diyaliz Hastalarına Dünya Böbrek Gününde Ziyaret
 
8 Mart Dünya Böbrek Günü ve Kadınlar Günü nedeniyle Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören diyaliz hastalarına çiçek takdim edildi.
 
Dünya Böbrek günü ve Kadınlar Günü dolayısıyla, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Nevin Selçukile birlikte diyaliz merkezinde tedavi gören hastalara çiçek verdi.
 

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başhekim Doç.Dr. Fatih Doğan, ““2006 yılından beri her yıl mart ayının ikinci perşembesi kutlanan ‘Dünya Böbrek Günü’  ve bugün aynı zamanda ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla hastalarımızı ziyaret ederek günlerini kutladık.

 
 

Kronik Böbrek Hastalığı’ dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkân vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır. Bakanlığımız, böbrekler ve kadın sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kadınlarda kronik böbrek hastalığı ve gebelikte erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının kadın sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 8 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir” dedi.