Başhekim Fatih Doğan 14 Mart Tıp Bayramını Kutladı
07 Mayıs 2018

fatih bey.jpg


Başhekim Fatih Doğan 14 Mart Tıp Bayramını Kutladı

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.


Ülkemizde modern ve bilimsel ölçekli ilk tıp eğitiminin başladığı 14 Mart, aynı zamanda milletimizin bağımsızlık uğruna yaktığı ateşin ilk kıvılcımının tarihidir. Tıbbiyeliler, 14 Mart 1919’da İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetlerini protesto ederek, milli mücadelemizin öncülüğünü yapmış ve İstiklal savaşımızda önemli bir rol oynamıştır.

Hekimlerimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren milletimizin var olma, kalkınma ve gelişme mücadelesinde önemli roller üstlenmiştir.


Ülkemiz artık tıp eğitimi, teknolojisi ve sağlık hizmetleri alanındaki performansıyla dünyada örnek alınmaktadır. Ülkemiz sağlık sektörü, insan kaynağının niteliği ve sunulan sağlık hizmetinin etkinliği bakımından belirli bir standardı yakalamış, dünyanın gelişmiş ülkeleriyle boy ölçüşecek seviyeye ulaşmıştır.  Şüphesiz bu başarılı çalışmaların arkasında dünyanın en zor ve en onurlu işlerinden birini yapan hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız vardır.

Üniversite yıllarından itibaren zorlu bir eğitim süreciyle başlayan hekimlik,  sürekli yenilenmeyi, gelişmeleri izlemeyi, bilimsel araştırmaların merkezinde olmayı gerektirmektedir. Bu yönüyle de bilime ve insanlığa hizmet noktasında çok önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Fedakâr hekim ve sağlık çalışanlarımız, bu kutsal görevlerini yaparken büyük zorluklar ve güçlüklerle de karşılaşmaktadırlar. Ancak buna rağmen özverili bir şekilde insanları sağlığına kavuşturmaya devam etmekte, insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturuyla görevlerini icra etmektedirler.

Özünde insana hizmet etmek ve hayat kurtarmak olan bu meslek, ancak yoğun bir sevgi ile icra edilebilir. Bu onurlu mesleğin mensupları olarak da bizler, insanımızın her şeyin en iyisine, en güzeline layık olduğuna inanıyor ve bunun için gayret gösteriyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ilimizde olmak olmak üzere yurdumuzun dört bir köşesinde büyük özveriyle insan sağlığına hizmet eden hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını tebrik ediyor,  sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Doç. Dr. Fatih Doğan
Başhekim
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi