30 Mayıs Dünya MS Günü
31 Mayıs 2018

30 Mayıs Dünya MS Günü

Uluslararası MS (Multipl Skleroz)  Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her yıl Mayıs ayının son Çarşamba günü Dünya MS Günü olarak ilan edilmiştir.

Gizemli Hastalık MS tedavisinde her geçen gün önemli gelişmeler olmaktadır. Erken yapılan tedavi ile MS hastalığının ilerlemesinde ve sekellerde azalma görülmüştür.


MS (Multipl Skleroz)  Nedir?

Ülkemizde 40 bin’den fazla hasta olduğu tahmin edilen MS; beyin, omurilik ve görme sinirlerini etkilemektedir. MS’te bu sistemlerin etkilenmesi sonucu duyusal, görme, yürüme, konuşma ve denge gibi işlevlerde bazı bozulmalar olabilmektedir. Sıklıkla kadınlarda ve 20-40 yaş arasında yani gençlerde görülmektedir. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da hastalık başlayabilmektedir. MS pek çok hastalık gibi tam olarak ortadan kaldırılamayan fakat kontrol altına alınabilen bir hastalıktır.

MS’in nedeni stres değildir fakat “stresin MS’i kötüleştirdiği yönünde kesin kanıtlar olmamakla birlikte stres ve MS ilişkisi konusunda pek çok çalışma ve uzman görüşü vardır, bu nedenle stres ile başa çıkmak ve stresi iyi yönetmek son derece önemlidir.  MS ruhsal bir hastalık değildir. Ancak, MS’in gidişinde bazı hastalarda depresyon ve konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık gibi bilişsel bozulmalar görülebilmektedir.

Güneşin az olduğu ülkelerde, annenin hamileliği sırasında güneşe az maruz kalma ve düşük D vitamini düzeyi MS riskini artırmaktadır. D vitamini ile MS riski arasındaki ilişkiyi gösteren kanıtlar mevcuttur. D vitamini seviyesi düşük olanlarda MS atakları daha sık görülebilmektedir. Bu nedenle doğal D vitamini kaynağı olan gün ışığında zaman geçirilmesini öneriyoruz.

Aşağıdaki belirtilerin hepsi tüm MS hastalarında görülmez, sadece bir kaçı görülebilir.

 


Sonuç olarak  tüm MS hastalarımıza şu müjdeyi vermek istiyorum. Hastanemizde, Cuma günleri özel MS polikliniği hizmeti verilmektedir.Doç. Dr. Yaşar ALTUN
Nöroloji Uzmanı

Mail: yasaraltun02@gmail.com
Tlf: 0 505 202 66 78 (Yalnızca msn ya da WhatsApp ile yazışma yapılması rica olunur)