Askeri Helikopterle Hasta Kurtarma Operasyonu
22 Şubat 2019

İlimiz Gerger ilçesine bağlı Demirtaş Köyü’nde kar ve yoldaki heyelan nedeniyle köye ulaşamayan 112 Acil Ekiplerinin yardımına askeri helikopter yetişti. 2. Ordu Komutanlığına ait askeri helikopter ile hasta kurtarma operasyonu gerçekleştirildi. 

Gerger ilçesine bağlı Demirtaş Köyü’nde tansiyon hastalığı olan E.Y’nin (73), yakınları durumu 112 Acil Sağlık ekiplerine bildirdi. Köy yolunun kar ve heyelandan dolayı kapalı olması nedeniyle Adıyaman 112 Komuta Kontrol Merkezi durumu ilgili yerlere bildirerek hastanın helikopterle alınmasını istedi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan hastanemiz  Başhekimi Doç.Dr.Fatih DOĞAN;

“Gerger İlçemiz Demirtaş Köyü’nde bir vatandaşımız annesinin rahatsızlığı sebebiyle 112 Komuta Merkezinden ambulans talebinde bulundu. Yolda yoğun yağışlardan kaynaklanan 5-6 km'lik bir çökme sebebiyle kara ambulansı görevlendirilemedi. Malatya’dan bakanlığımıza bağlı hava ambulansı talep edildi. Ancak hem hava koşulları hem de gece olması üzerine talebimize olumlu cevap verilemedi.

Bunun üzerine AFAD ve Malatya Kara Havacılık Komutanlığı ile iletişime geçilerek askeri helikopter talep edildi. Talebimiz olumlu karşılanarak Ankara'dan kalkış emri onaylandı.Ordumuza ait Skorsky helikopter ile Gerger'den alınan hastamızın nakli gerçekleştirildi” dedi.
Askeri Helikopter Haber 1.jpg