Erken Tanı Hayat Kurtarır !

Adıyaman’da mide kanseri tanısı konulan 45 yaşındaki kadın, doktorların erken teşhisi sayesinde tamamen kapalı yöntemle yapılan ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde yaşayan 45 yaşındaki Adile E. ismindeki hasta uzun zamandır devam eden karın ağrısı, bulantı, kusma iştahsızlık ve kilo kaybı şikâyetleri ile Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurması üzerine Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Sabri Özdaş ve Gastroentroliji Cerrahı Op. Dr. Cihan Gökler tarafından hastaya mide kanseri teşhisi konuldu. Doktorların erken tanısı sayesinde ilimizde ilk defa kapalı yöntemle (Laparaskopik radikal sub total gastrektomi d2 diseksiyonu ve roux –en-y gastroenterostomi) ameliyatı yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Sabri Özdaş, “Hastamız karın ağrısı, bulantı, kusma iştahsızlık ve kilo kaybı şikâyetleriyle kliniğimize başvurdu. Yapılan tetkikler neticesinde mide kanseri olduğu anlaşılmış olup hastaya gerekli hazırlıklar yapılarak hasta ve hasta yakınlarına yapılacak olan bu yeni teknik ameliyat ile ilgili tüm bilgiler verildi. Gerekli tüm hazırlıklardan sonra başarılı bir şekilde yaklaşık 5 saat kadar süren ülkemizde nadir olarak büyük merkezlerde yapılan ve Adıyaman’da ilk kez kapalı bir yöntemle (Laparaskopik radikal sub total gastrektomi d2 diseksiyonu ve roux –en-y gastroenterostomi enteroenterostomi) ameliyatını Gastroentroliji Cerrahı uzmanı Op. Dr. Cihan Gökler ile birlikte gerçekleştirdik. Karın ön duvarı açılmadan tamamen kapalı bir şekilde midede bulunan kanserli bölge tamamen geride kanserli hiçbir bölge bırakılmadan karın bölgesi tamamen temizlenerek tümör karından çıkartıldı. Ameliyat sonrası ilk günde hastamız yürütülerek ve üçüncü gün hastaya ağızdan besin başlanılarak hasta takibe alındı. Hastanın takiplerinde gayet iyi ve sağlıklı olduğu anlaşıldı. İlimizde ilk defa yapılan ameliyatın başarılı olarak gerçekleşmesi hem hastayı hem de bizi ekip olarak mutlu etti. Bu ilk ameliyatımızdan yaklaşık bir hafta öncede tamamen kapalı yöntemle kolon kanseri olan bir hastamıza da laparaskopik sub total kolektomi ameliyatı uyguladık.  İki hastamızda şuanda gayet sağlıklı ve memnun durumdalar. Bu tür ameliyatların hasta sağlığı ve hasta konforu açısından ne kadar önemli olduğu ameliyat sonrası iyileşme sürecinin ne kadar hızlı ve komplikasyonsuz olduğunu hep beraber görmüş durumdayız. Bu konuda bizlere yardımcı olan farklı bölümlerdeki birçok doktor arkadaşımız, hemşire ve tüm ekip arkadaşlarımıza yardımlarından dolayı çok teşekkür ederiz. Ayrıca hastane başhekimimize ve yönetim kadrosunun bu konularda verdikleri desteklerinden dolayı da ayrıca teşekkür ederiz.”dedi.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan ise “Karın bölgesinde olan mide kanseri, kolon kanseri, rektum kanseri, karaciğer ve dalak ile ilgi birçok hastalığın birçok büyük merkezde kapalı yöntemle ameliyat edildiğini biliyoruz. Bundan sonra hastanemizde de bu tür ameliyatların düzenli ve sürekli yapılacağını umut ediyoruz. İlimizde bu şekilde gerçekleştirilen minimal invazyon ve ileri laparaskopik teknik ameliyatların yaygınlaşması ilimizin ve hastanemizin kendi bölgemizde bir sağlık merkezi olma yolunda önemli birer adım olduğuna inanmaktayız. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sabri Özdaş ile Gastroentroliji Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Cihan Gökler ve ekibini tebrik ediyor hastamıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Haber 14.05.2019.JPG