Başhekim Doğan’dan 14 Mart Tıp Bayramı mesajı

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Doğan mesajında, "14 Mart Tıp bayramı, doktorluk mesleğini icra edenleri anma ve kutlama günü olarak her yıl kutlamaktayız. Bu tarihin ilk kez kutlanması ise 1919 yılına rastlar. Kasım 1918’de İstanbul İngilizler tarafından işgal edilmiş ve limana yakın olduğu için dönemin Tıp Fakültesi olan “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” binasına el konulmuştur. İşgale karşı Tıbbiye öğrencileri bir protesto gösterisi planlamışlardır. Daha önce hiç kutlanmamış olan, “Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adıyla kurulan ilk Tıp okulunun 14 Mart açılış tarihini kutlayacaklarını ileten öğrenciler bunu bir işgal karşıtı protestoya çevirmişlerdir. Konferans salonunda düzenlenen törende bir konuşma yapan öğrencilerden Mahmut Necdet, törene gelen Kızılhaç yetkililerinin ve İngiliz işgal ordusu komutanının gözlerinin içine bakarak şunları söyler:

“İtiraf ediyoruz ki vatan, bilhassa onun kalbi, beyni olan İstanbul bu dakikalarda korkunç bir buhran geçiriyor ama korkmuyoruz, buradayız, burada kalacağız. İstanbul bizimdir çünkü şehitler ve tarih buradadır. İstanbul bizimdir çünkü istiklal buradadır." diyerek konuşmasını tamamlar. İngiliz bahriyeleri toplantıyı şiddet kullanarak dağıtmış, birçok öğrenciyi tutuklamışlardır.

Aynı anda tıbbiyeli Hikmet de, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahanenin iki kulesi arasına büyük bir bayrak asmış. Emperyalist işgalciler müdahale etmiş ve Hikmet’te yaralanmıştır.

İşte böyle bir tarihsel süreçtir 14 Mart ve işgalden sonra kutlanmasına ara verilmiştir. Hatta 1929 yılında bir “tıp bayramı” icat edildiğinde dahi, 14 Mart değil, Bursa‘da ki Yıldırım Darüşşifası‘nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak “kabul edilen” 12 Mayıs günü tıp bayramı olarak seçilmiştir. Türkiye’de 1929 – 1937 yılları arasında tıp bayramları 12 Mayıs’ta kutlanmıştır.

Tıbbiyeli ruhu her daim vatan için mücadele bilincinin içinde kendine yer bulmuştur. Doktorlarımız geçmişte olduğu gibi bugün de aynı ruhla milletimize, vatanımıza hizmetlerine devam etmektedir. Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi ve milletimizi etkileyen Covid-19 pandemisinde de nerede olmaları gerekiyorsa orada bulunuyor, canları pahasına görevlerini yapmaya devam ediyorlar. Dün Milli Mücadele fitilini ateşleyen tıbbiyeliler bugün de pandemide vatanı için canı pahasına savaşmaktadırlar. Bu vesileyle doktorlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum, 14 Mart Tıp bayramını kutluyorum. ifadelerini kullandı.