Hastanemizde "13 Eylül Dünya Sepsis Günü Farkındalık Eğitimi" yapıldı.

Hastanemizde "13 Eylül Dünya Sepsis Günü Farkındalık Eğitimi" yapıldı.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başta hekimler olmak üzere, tıp öğrencileri ve yardımcı sağlık personeline yönelik dünya genelinde ciddi bir halk sağlığı sorunu olan Sepsis'in farkındalığı, tanısı ve tedavisi ile ilgili güncel bilgilere değinildi.

Eğitimin konuşmacısı olan hastanemiz Yoğun Bakım Uzmanları Dr. Verda Dinar Tuna ve Dr.Şeyda Çiğdem Tek Bu toplantıyı yapmamızın amacı farkındalığı artırmak ve hastaların bize daha erken başvurmasını sağlamaktır. Özellikle Covid-19’da ölüm nedeni sepsistir. Viral sepsis nedeniyle covidli hastalarımızı kaybediyoruz. Sepsis'in bilinmesiyle birlikte hızlı bir tedavi söz konusu olabilir. Verilere göre Sepsis'in görülme sıklığı oldukça yüksek. Yılda 20 milyona yakın kişide sepsis vakası saptanıyor. Dünya’da en sık karşılaşılan hastalığın sepsis olduğunu görüyoruz. Türkiye’de sepsis sebebiyle ölümün yüzde 62 olduğunu görüyoruz. Sepsis sebebiyle dünyada 10 kişiden 4’ü ölürken, Türkiye’de 10 kişiden 6’sını kaybediyoruz.  

Temel amaçlarının başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm vatandaşlarımızı Sepsis hakkında bilinçlendirmek ve bu hastalığın farkındalığını yükseltmek olduğunu vurgulayan uzmanlarımız Sepsis önlenebilir bir hastalıktır, Dünya’da ve Türkiye’de bu konu ile ilgili çok fazla çalışma yapılıyor. Bizim amacımız Sepsis'in erken tanınmasını sağlamaktır. Böylelikle mortalitenin   önüne geçebiliriz. "diye konuştular.


s2.jpg

s1.jpg