Başhekim Doğan; "Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım"


Doç. Dr. Fatih Doğan, "Kar yağışı ve buzlanmanın arttığı bugünlerde kayma ve düşme kaynaklı ağrıları ciddiye alın" dedi.

Başhekim Doğan; "Adıyaman'ın alışık olmadığı kar yağışı ve buzlanmanın arttığı bu günlerde kayma ve düşme kaynaklı problemleri ciddiye almak gerekiyor. Düşme anında kontrolsüz olarak kol ve bacakların düz tutulması kırık riskini artırır. Çocuklarda kırık belirtileri yetişkinlere göre daha geç fark edilebilir. Travmaya maruz kalan kemik ya da eklemde ağrı, hassasiyet, hareket zorluğu, şişlik varsa kemik ve eklemlerde kırık oluşmuş olabilir." dedi

Doğan; Kar yağışının başlamasıyla yaşanacak buzlanma ile birlikte başta yaşlılar ve çocuklar olmak üzere herkesin düşme riskinin arttığını belirten Başhekim Doç. Dr. Fatih Doğan, kayma ve düşmelerin ayak bileklerinde gelişebilecek burkulmadan kırık, çıkıklara ve kafa travmasına varabilen hasarlara neden olabileceğine dikkat çekti.
Özellikle ileri yaştaki kişilerin karlı ve buzlu havalarda mümkünse dışarı çıkmaması gerektiği uyarısında bulunan Başhekim Doç Dr. Fatih Doğan ‘’Özellikle yaşlıların, kas kuvvetlerinin azalması ve koruyucu reflekslerin zayıflaması gibi nedenlerle dengeleri kolaylıkla bozulur ve düşme riskleri artar. Kemik kırılganlıkları da arttığı için düşme sonucu ciddi kırıklar onlarda daha sık görülür. Kayma ve düşme kazalarında en çok korkulan ve ciddi sonuçlara yol açan durum kafa travmasıdır. Düşme anında çene içeri sokulup, kollar bükülerek başın korumaya alınması kafa travması riskini azaltır. Düşme sırasında başına ciddi travma alan ve beyin sarsıntısı geçiren kişilerin mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir.’’ifadelerini kullandı.