TÜRKİYE'DE İLK KEZ YAPILAN AMELİYATLA SAĞLIĞINA KAVUŞTU
24 Mart 2022

Adıyaman'da nefes darlığı, göğüs ağrısı,baş dönmesi ve  bayılma hissi şikayetiyle hastaneye yatırılan 24 yaşındaki yabancı uyruklu bir hasta, Türkiye'de ilk kez uygulanan bir yöntemle, kalınlaşmış kalp kasının temizlenmesi ve kalp kapakçıklarının onarılmasının ardından yeniden sağlığına kavuştu.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde , Kalp ve Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji kliniklerinin iş birliğiyle yurt dışında sayılı örneği bulunan operasyon gerçekleştirildi.

Ülkemizde ilk kez uygulanan bu yöntemle yapılan bu ameliyatın, dünyada daha önce belli merkezlerde birkaç kez yapıldığı, Türkiye'de ise ilk kez Adıyaman'da yapıldığı bildirildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Murat Ercişli "Hasta nefes darlığı,göğüs ağrısı ve baş dönmesi şikayetiyle kardiyoloji kliniğinde takibi yapılıyordu.  Operasyon kararı alınan hastaya Ankara Şehir hastanesindeki hocamız Prof.Dr.Şeref Alp Küçüker‘in bilimsel destekleriyle beraber daha önce farklı cerrahi girişim teknikleriyle opere edilen hipertrofik obstruktif kardiyomyopati ve mitral kapakta ciddi yetmezliği bulunan hastalığa yeni bir cerrahi girişim yöntemi ile Op.Dr.Abuzer Sürücü ile birlikte müdahele ettik. Operasyon da hastanın sadece kalbin sol kulakçığından girerek hem kalpteki kalınlaşmış olan kas kısmı temizlendi ,hemde kalp kapakçığının onarımı başarılı bir şekilde yapıldı. İşlem başarısı ameliyat sırasında ve sonrasında kardiyoloji ekibi tarafından yapılan ekokardiyografi ile yakından değerlendirildi. Bu süreçteki katkılarından dolayı  kardiyolog arkadaşlarımız  Dr.Öğr.üyesi Hakan Tibilli ve Uz.Dr. Ayşe Hoşoğlu’na teşekkür ederim."dedi.

  Dr. Ercişli, " Literatür taraması yaptığımızda operasyon sırasında kullandığımız tekniğin Türkiye dışındaki birkaç merkezde uygulandığını fakat ülkemizde daha önce uygulandığına ait bir veri göremedik. Bu sebeple bu yöntem ile yapılan başarılı operasyon ülkemizde ilk kez Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiş görünmektedir. Bu başarının haklı gururunu yaşarken bize bu imkanı sağlayan başta Rektörümüz Prof.Dr.Mehmet Turgut hocamıza ve Hastane  Başhekimimiz  Doç.Dr.Fatih Doğan’  a  teşekkür ediyorum."ifadelerini kullandı.

Ameliyatın Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen yöntemle başarıyla yapıldığını aktaran Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Fatih Doğan, "Adıyaman'da bu tür ameliyatın yapılmasının gururunu yaşıyoruz. Hastanemiz bu tür ameliyatları yapma imkanına ve teknik donanıma sahip. Bundan sonra da bu tür ameliyatları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu ameliyatı gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Hekimlerimize ve ekibine çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.1.jpg