KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜMÜZDE DOĞUŞTAN KALP DELİĞİ OLAN, İKİ ENGELLİ HASTAMIZ AÇIK KALP AMELİYATINA GEREK KALMADAN SAĞLIĞINA KAVUŞTU.
27 Mayıs 2022

KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜMÜZDE DOĞUŞTAN KALP DELİĞİ OLAN, İKİ ENGELLİ HASTAMIZ AÇIK KALP AMELİYATINA GEREK KALMADAN SAĞLIĞINA KAVUŞTU.


Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji kliniğine başvuran zihinsel ve görme engelli iki hastanın kalbinde 30 mm'lik delik tespit edildi.  Nefes darlığı ve bayılma şikâyetlerine farklı merkezlerde uzun süredir tanı koyulamayan bu iki hastanın kalbindeki delik, cerrahi işlem gerektirmeksizin gerçekleştirilen perkütan atrial septal defekt kapatılması yöntemi (kasık damarından girilerek kalpteki deliğin özel geliştirilmiş cihaz ile göğüs açılmadan kapatılması işlemi) kapatma işlemiyle kapatıldı.

             İlimizde ilk kez uygulanan bu yöntemle yapılan bu ameliyatın, ülkemizde daha önce belli merkezlerde birkaç kez yapıldığı Adıyaman da ise  ilk kez  yapıldığı bildirildi.

            Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyolojii Uzmanı Doçent Doktor Arif Süner "Hastalar nefes darlığı,göğüs ağrısı ve baş dönmesi şikayetiyle kardiyoloji kliniğimize başvurdu. Bu iki engelli hastamız  bize başvurduğunda nefes darlığı, bayılma ve yorgunluk şikâyetlerinin olduğunu belirtti. Yapılan ekokardiyografisi ve tetkikleri sonucunda Atrial Septal Defekt (ASD) tanısı konuldu. Ayrıca muayene esnasında akciğer tansiyonunun yüksekliğini de tespit ettik.  Endoskopik ekokardiyografi cihazıyla (TEE) yaptığımız muayene sonrasında 30 mm’ye yakın kapatılması çok zor bir kalp deliği tespit ettik. Perkutan ASD Kapatma Yöntemi'yle kalbindeki deliği kapanması planlandı. Hastalara yapılan gerekli bilgilendirmelerin ardından kapalı yöntem ile  kasıktan girilerek Atrial Septal Defekt operasyonu gerçekleştirildi. Başarılı geçen işlemin sonunda hastalarımızın  kalbindeki delik kapatılarak sağlığına kavuştular.” dedi.

Doç.Dr.Arif Süner, " Perkütan ASD kapatma ise kolay uygulanabilirliği, düşük komplikasyon oranı, düşük maliyeti, kısa hastane kalış süresi, daha az girişimsel oluşu ve uzun dönemdeki başarılı sonuçları gibi nedenlerden dolayı cerrahiye üstünlük sağlamaktadır.Perkütan atrial septal defekt kapatılması yöntemi (kasık damarından girilerek kalpteki deliğin özel geliştirilmiş cihaz ile göğüs açılmadan kapatılması): Doğuştan kalp kulakçıkları arasındaki duvarın tam gelişmemesi sonucu oluşan ve kirli kanla temiz kanın karışmasına neden olan atrial septal defekt hastalığının tedavisinde uygulanmaktadır. Böylece, hastanın doğuştan olan kalp deliğini kapatarak yaşam kalitesini yükseltmek, ileride kalp yetmezliği gelişimini önlemek ve ömrünü uzatmak amaçlanmaktadır. Bu işlemin kapalı yöntemle yapılması hastanın açık kalp ameliyatı operasyonuna girmesini önlemekte ve açık ameliyatın risklerinden hastayı korumaktadır. "ifadelerini kullandı.

Ameliyatın Adıyaman'da  ilk kez gerçekleştirilen yöntemle başarıyla yapıldığını aktaran Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Fatih Doğan, "Adıyaman'da bu tür ameliyatın yapılmasının gururunu yaşıyoruz. Hastanemiz bu tür ameliyatları yapma imkanına ve teknik donanıma sahip. Bundan sonra da bu tür ameliyatları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu ameliyatı gerçekleştiren Kardiyoloji Hekimlerimize ve ekibine çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.


1.jpg
5.jpg